WTA Praga: Irina Begu, adversara Simonei Halep în semifinale / Încă o victorie în trei seturi – Tenis

Irina Begu (82 WTA) s-a impus, sâmbătă, cu scorul 6-2, 4-6, 6-2, în fața ibericei Sara Sorribes Tormo (84 WTA), în sferturile competiției de la Praga. Pentru un loc în marea finală, Irina se va duela cu Simona Halep (partida are loc sâmbătă, după ora 16:00, va fi transmisă în direct pe DigiSport și LiveText pe HotNews.ro).

Irina a controlat primul set (a făcut trei break-uri și a pierdut o singură dată la serviciu), Sara a revenit (meciul a fost întrerupt din cauza ploii, vineri seara, la scorul de 6-2, 0-1), a câștigat setul secund și părea să preia controlul partidei(a debutat cu un break în setul al treilea), însă Irina a practicat un joc impecabil, a mai câștigat de trei ori pe serviciul adversarei și a obținut…