VIDEO Turul Franței: Wout van Aert (Team Jumbo-Visma), victorie în etapa a cincea / Adam Yates, noul lider la general – Alte sporturi

Belgianul Wout van Aert (Team Jumbo-Visma) s-a impus, miercuri, în etapa a cincea din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Gap și Privas, pe o distanţă de 183 kilometri. Podiumul a fost completat de olandezul Cees Bol (Team Sunweb) și de irlandezul Sam Bennett (Deceuninck – Quick-Step). În urma acestei etape, britanicul Adam Yates (Mitchelton-Scott) a preluat tricoul galben (lider al clasamentului general), după ce Julian Alaphilippe a fost penalizat.

Pentru van Aert, aceasta este a doua victorie de etapă în Turul Franței. El s-a mai impus anul trecut, la Albi.

Julian Alaphilippe, fostul lider al clasamentului general, a terminat etapa pe poziția a 16-a, însă a fost penalizat cu 20 de secunde pentru o “aprovizionare”…