SIMONA HALEP – VENUS WILLIAMS 6-3, 6-3. Game set şi meci…

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-3, pe americanca Venus Williams, locul 43 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami.

În optimile turneului de la Miami, Simona Halep s-a distrat cu una dintre cele mai bune jucătoare din istoria tenisului feminin, Venus Williams. Halep s-a impus cu 6-3, în primul set, după ce a condus cu 3-0. Cea mai mare dintre surorile Williams a făcut break-ul și și-a făcut serviciul, scroul ajungând la 3-2. Halep a rupt ritmul la 5-3, pe serviciul lui Venus, și a închis primul act după numai 33 de minute.

În setul 2, lucrurile au stat diferit. Halep a condus cu 4-1 și 5-2 și s-a impus cu 6-3, în final, după o oră și 12 minute.