Deși PSD a guvernat cel mai mult România, liberalii au avut cei mai mulți miniștri ai sănătății


Liberalii au făcut zilele acestea un an de când guvernează România. Cu toate astea, majoritatea atacurilor PNL și a discursului public se îndreaptă tot spre PSD.

Deunăzi, senatorul liberal Țapu-Nazare acuza PSD că pregătește o Ordonanță care ar suprataxa sectoarele economice ale țării. Cred că senatorul a uitat că PNL guvernează și dă Ordonanțe de Urgență, nu PSD.

În fapt, din lipsa unei activități parlamentare serioase și notabile, senatorul Țapu și-a făcut un obicei de a ataca într-una PSD, pentru a reuși, în felul acesta, să mai ocupe spațiul public și să mai audă lumea de el.

Revenind la subiectul articolului, Mihaela Ciocoiu, a făcut o centralizare pe pagina de Facebook a tuturor miniștrilor sănătății din ultimii 30 de ani, de unde rezultă faptul că liberalii, în diferite forme politice, au deținut șefia Ministerului Sănătății mai mult decât PSD.

Cu toate astea, președintele Klaus Iohannis a declarat că eșecul în gestionarea pandemiei de Covid-19 se datorează PSD, partid care ar fi condus, în opinia președintelui, sistemul de sănătate în ultimii 30 de ani.

Miniștri ai Sănătății nominalizați de actuali sau vechi liberali:
• din martie 2020: Nelu Tătaru – PNL
• noiembrie 2019 – martie 2020: Victor Costache – PNL
• decembrie 2012 – februarie 2014: Eugen Nicolăescu – PNL
• august 2011 – aprilie 2012: Ladislau Ritli – Guvern PNL
• decembrie 2009 – august 2011: Cseke Attila – Guvern PNL
• octombrie 2009 – decembrie 2009: Adriean Videanu – PNL
• august 2005 – decembrie 2008: Eugen Nicolăescu – PNL
• decembrie 2004 – august 2005: Mircea Cinteză – Guvern PNL
• iulie 1998 – decembrie 2000: Hajdu Gabor – Guvern Radu Vasile – actuali PNL
• iunie 1998 – iulie 1998: Valeriu Stoica – Guvern Radu Vasile – actuali PNL
• aprilie 1998 – iunie 1998: Francisc Baranyi – Guvern Radu Vasile – actuali PNL
• decembrie 1997 – 17 aprilie 1998: Ion Victor Bruckner – Guvern Ciorbea PNȚCD – urmași acum PNL
• decembrie 1996 – decembrie 1997: Ștefan Iosif Drăgulescu – Guvern Ciorbea PNȚCD – urmași acum PNL
• octombrie 1991 – noiembrie 1992: Mircea Maiorescu – Guvern Theodor Stolojan (FSN) latura urmasa PNL
• iunie 1990 – octombrie 1991: Bogdan Marinescu – Guvernul Petre Roman (FSN) – latura urmasa PNL

Post-ul Deși PSD a guvernat cel mai mult România, liberalii au avut cei mai mulți miniștri ai sănătății apare prima dată în Stiri-Neamt.ro.



Cititi mai mult pe stiri-neamt.ro

Lasă un răspuns