CE Handbal (f): Norvegia revine în fața Danemarcei și se califică în finală – TeamBall

Naționala de handbal feminin a Norvegia s-a calificat în finala Campionatul European după ce a reușit să revină în repriza secundă împotriva Danemarcei, scor 27-24 (10-13).

Danezele au început foarte bine partida și au condus cu 13-10 la pauză, însă norvegiencele și-au respectat statutul de favorite și au revenit rapid în repriza secundă (au egalat la 14). Cele două formații au mers cap la cap până la 21-21, moment în care Norvegia a reușit desprinderea decisivă.

În finală, Norvegia se va duela cu Franța. De cealaltă parte, Danemarca se va înfrunta cu reprezentativa Croației pentru medalia de bronz. Cele două partide au loc duminică.​

Norvegia vs Danemarca 27-24