​WTA Madrid: Campioana de la Roland Garros, eliminată de lidera mondială – Tenis

​Iga Swiatek a fost eliminată, luni, în optimile turneului de la Madrid (WTA 1.000). Campioana en-titre de la Roland Garros nu a reușit să treacă de Ashleigh Barty: lidera mondială a câștigat în două seturi.

Australianca s-a impus la capătul unui meci echilibrat care a durat o oră și 41 de minute, scor 7-5, 6-4.

Iga a condus cu 3-1 în primul set, dar Barty a revenit spectaculos și a reușit două break-uri. În setul secund, Iga a ratat o șansă bună în momentul în care Ashleigh servea la scorul de 3-2: poloneza a ratat trei mingi de rebreak consecutive (singurul game în care a pus probleme la retur).

Pentru un loc în sferturi, Ashleigh Barty se va duela cu Petra Kvitova (Cehia/12 WTA și cap de serie nr. 9).