​US Open: Serena Williams revine în duelul mamelor cu Tsvetana Pironkova și se califică în semifinale – Tenis

​Serena Williams s-a calificat în a 11-a sa semifinală consecutivă la US Open, după ce a revenit în partida cu surprinzătoarea Tsvetana Pironkova.​

Jucătoarea din Bulgaria a început mai bine partida și a condus chiar și cu 6-4, 1-0 (break în primul game din setul secund), însă Serena și-a demonstrat experiența și nu a mai cedat decât patru din următoarele 16 game-uri.

Serena (8 WTA și a treia favorită) s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-2, după un meci care a durat două ore și 13 minute.

Pentru un loc în marea finală, Serena Williams se va duela cu învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka (Belarus) și Elise Mertens (Belgia / favorită 16).

Pentru parcursul de la US Open, Pironkova (fără clasare înaintea competiției)…